Dünyaca ünlü model Bella Hadid, kozmetik işine girdi. Ürettiği parfüme ise Osmanlı’nın ‘kellesini alarak’ cezalandırdığı dedesinin adını verdi.

Burak ARTUNER

Geçtiğimiz günlerde dünyaca estetik cerrah Dr. Julian De Silva’nın altın oranı kullanarak yaptığı matematiksel hesaplamalar sonucunda dünyanın en güzel kadını olarak ilan ettiği Bella Hadid, podyumlarda en son 2023 İlkbahar/Yaz sezonu koleksiyonlarının defilelerinde görüldü.

Son defilelerinden birinde Coperni’nin bir çeşit sprey boyadan ürettiği elbise ile unutulmaz defile şovunun yıldızı olmuştu. Defilelere ara veren Hadid, yeni güzellik markası Ôrebella’yı duyurmasıyla yeniden gündeme geldi.

2 MAYIS’TA PİYASADA OLACAK

Ünlü model Hadid, firmasının yeni ürettiği parfümüne ise Pasha adını verdi. 2 Mayıs’ta piyasaya sürülecek parfümle ilgili Hadid Instagram hikayesinden bir paylaşım yaptı. Şeffaf dikdörtgen şişede “Paşa Mahmud Hadid tarafından yaratılmıştır” yazısı yer aldı. Hadid’in kozmetik markasında aromatik yağlar, mumlar ve losyonlar ile saç bakım ürünlerine de yer vereceği şimdiden konuşuluyor.

Gelelim asıl hikâyeye…
Bella Hadid’in “Pasha” adını verdiği parfümünün isim babası olan dede Zâhir b. Ömer, Şam-Nablus arasındaki ticaret yollarını tahakkümü altına almış güçlü bir aşiret reisiydi. 1750 yılında Zâhir b. Ömer, Akka’nın kontrolünü eline almıştı. Zâhir b. Ömer’in Osmanlı yerine bölgede bulunan Şiilerle birlikte hareket etmesi İstanbul yönetimini rahatsız etmişti. Malta Korsanlarının da Akka Limanı’ndan lojistik temin etmeleri bardağı taşıran konulardan biri olmuş Osmanlı, Zâhir b. Ömer’i hedef tahtasına oturtmuştu.

İTAAT ETMESİ İSTENDİ

Dede Hadid, bir yandan Şii güçlerle hareket ediyor, öte yandan Akdeniz’in güvenliğini tehlikeye atıyordu. Zâhir b. Ömer ise Osmanlı’yı umursamadan Filistin ve Lübnan topraklarına doğru genişleme politikasını sürdürüyordu. Osmanlı, Şam Valisi Osman Paşa’yı, Zâhir b. Ömer’e göndererek itaat etmesini ve yıllık vergisini göndermesini emretti.

İSYANCI İLAN EDİLDİ

Müzakereler sürerken Zahir B. Ömer’in güçleri Osman Paşa’nın askerlerine saldırdı ve çatışmalarda kan döküldü. Bella Hadid’in büyük dedesi Zâhir b. Ömer artık resmen isyancı ilan edildi.

RUSLARLA BİR OLUP OSMANLI PAŞASINI MAĞLUP ETTİ

1770’de Rus donanması ve Mısır yönetiminden destek isteyerek kendini güvence altına aldı. Osmanlı bunun üzerine Şam valisi Osman Paşa’yı ve Kudüs kuvvetleri komutanı Cezzar Ahmed Paşa’yı Bella Hadid’in büyük dedesinin üzerine sefere gönderdi. Zâhir b. Ömer, Ruslarla yaptığı ittifak sonucu Ruslar tarihinde ilk kez Ortadoğu’nun kalbine asker çıkarmış ve Beyrut’un hakimiyetini ele alırken binlerce Osmanlı askeri şehit olmuştu. Osman Paşa ile Cezzar Ahmed Paşa, bir yandan Ruslarla, öte yandan Dürzilerle savaştıysa da Beyrut’u kaybetti. Bella Hadid’in dedesinin açtığı belada Ruslar bir Müslüman beldeyi işgal ederken binlerce Müslüman hayatını kaybetmişti.

AF İSTEDİ AMA RAHAT DURMADI

1774 yılında Osmanlı, Ruslarla barış yapınca Zâhir b. Ömer Osmanlı’dan af istedi. Sultan I. Abdülhamid, daha fazla kan akmaması için bu talebin kabul edilmesini istedi. Zâhir b. Ömer, Osmanlı’ya asla ihanet etmediğini ve Şam Valisinin ortalığı karıştırdığına dair bir mektup yazarak Şeyhülislam’a gönderdi. İstanbul yönetimi Zâhir b. Ömer’i affettiğine dair fermanı kendisine ulaştırsa da o, verdiği sözlerin hiçbirini yerine getirmeyince Osmanlı Devleti bu asinin zaman kazanmaktan başka bir amacının olmadığına karar verdi.

KELLESİ PADİŞAH I. ABDÜLHAMİD’E GÖNDERİLDİ

Osmanlı bu işi kesin olarak bitirmek için son dönemlerin en güçlü Kaptan-ı Deryalarından birisi olan Cezayirli Gazi Hasan Paşa’yı Zâhir b. Ömer’in üzerine gönderdi. Üstelik vazife yalnızca tahakküm altına almak değil, Zâhir b. Ömer’in kellesini İstanbul’a getirmekti. Osmanlı birlikleri Zâhir b. Ömer’i bir kalede sıkıştırdı. Bir kurşunla öldürüldükten sonra 1775 yılında kafası kesilerek Osmanlı padişahı I. Abdülhamid’e gönderildi.

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x