Boston Dynamics’ten çığır açan yenilik, bu robot herşeyi değiştirecek

Şirketin tamamen elektrikli olarak tasarladığı yeni Atlas robotu, çevre dostu özellikleriyle öne çıkıyor. Bu yenilik, robotların kullanım alanlarını genişletirken, sürdürülebilir teknolojilere olan ilgiyi artırıyor. Atlas’ın bu yeni versiyonu, önceki modellerin tüm yeteneklerini korurken, ekolojik ayak izini minimuma indirgeyerek teknoloji ve doğa arasında bir köprü kurmayı hedefliyor.

Yapay zekanın hayatımıza girmesiyle birlikte insansı robot teknolojisinde hiç olmadığı kadar hızlı gelişmeler yaşanıyor. Boston Dynamics, insansı robot teknolojisindeki yeniliklerine tam gaz devam ediyor. Hidrolik sistemli modellerin üretimini sonlandırdığını duyurduğu Salı gününden sonra, şirket şimdi de tamamen elektrikli yeni bir Atlas modelini tanıttı. Bu robot, gerçek dünya uygulamaları için tasarlandı ve “dünyanın en dinamik insansı robotu” olarak lanse ediliyor.

Yeni Atlas‘ın tanıtım videosu, robotun yüzüstü yatarken ayaklarını havaya kaldırıp kendini dik bir pozisyona itmesini gösteriyor. Daha sonra başını ve gövdesini 180 derece çevirebiliyor. Bacaklarının ve diğer vücut kısımlarının dönüşleri biraz ürkütücü olsa da, denge ve esneklik açısından oldukça etkileyici.

Boston Dynamics’ten çığır açan yenilik, bu robot herşeyi değiştirecek

Elektrikli Atlas, önceki modellerinden daha şık bir tasarıma sahip; adeta bir insanın üzerine giydiği bir dış iskeleti andırıyor. Yüzünde insan özellikleri yerine, bir halka ışığını andıran özelliğe sahip yüzü bulunuyor.

Boston Dynamics, ana şirketi Hyundai’nin otomotiv üretim teknolojilerinin yeni neslinin, Atlas‘ın yeni uygulamalarını test etmek için “mükemmel bir alan” olduğunu belirtiyor. Şirket, önümüzdeki aylar ve yıllar içinde robotun gerçekte ne yapabileceğini göstermeyi ve başlangıçta küçük bir ortak grupla Atlas’ı zorlu testlerden geçirmeyi planlıyor.

Ayrıca, Atlas‘ın ticari ihtiyaçlar için uygun olması amacıyla yeni tutacak sistemleri üzerinde çalışılıyor. Parkur yeteneklerine sahip önceki modelin ağır ve düzensiz nesneleri kaldırma ve taşıma kabiliyetine dayanarak, yeni Atlas‘ın daha güçlü olacağı iddia ediliyor. Şirket, insan formunu andıran bu robotun, en verimli şekilde görevleri tamamlaması için tasarlandığını ve insan hareket aralığıyla sınırlı kalmayacağını belirtiyor. Boston Dynamics, “Atlas, insan kabiliyetlerini aşan şekillerde hareket edebilecek” diye yazmış blog gönderisinde. Onlarca yıllık pratik deneyim ve ilkelerden yola çıkarak, sıkıcı, kirli ve tehlikeli görevleri gerçek uygulamalarda üstlenebilecek benzersiz bir robot sunma konusunda kendilerini güvende hissediyorlar.

Boston Dynamics‘in insansı bir robot üzerinde çalışan tek şirket olmadığını, Tesla’nın da geliştirmekte olduğu bir robotu ve doğal dil işlem modeli ile kontrol edilebilen Menteebot’un bu sabah ortaya çıktığını belirtmek gerek. Ancak, Boston Dynamics bu form faktöründeki robotlar üzerinde on yıldan fazla süredir çalışıyor ve bu alanda en iyi konumda olan şirket olabilir. Henüz resmi bir fiyat açıklanmadı ama tahmin edilebileceği üzere, bahsi geçen 700 dolarlık pin’den çok daha pahalı olacak. Bu, 150 pound ağırlığında çevik bir insansı robot.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x